Karmelicka 28, Kraków    bilinguo.biuro@gmail.com
szybki angielski

W nauce języków obcych najważniejsza jest regularność, a wiadomo jak trudno jest zawsze mieć czas i ochotę na konkretne zakuwanie. Każdy ma czasem chwilę zwątpienia i braku motywacji, ale to nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z nauki. W takiej sytuacji proponuję użycie sztuczki i przemycenie małej dawki języka w postaci czegoś przyjemnego. Przyjemność to pojęcie względne, ale myślę że w poniższych propozycjach każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

Prawie wszyscy lubią oglądać filmy

 

Dzisiaj nie trudno znaleźć źródła dobrej jakości filmów i seriali z napisami. Jedną z najpopularniejszych platform godnych polecenia jest Netflix. Jego dużą zaletą jest możliwość wyboru wersji filmu z napisami lub bez oraz języka napisów – coś dla każdego poziomu zaawansowania. Przeważają jak zwykle filmy amerykańskie, ale również uczący się innych języków znajdą coś dla siebie.

Na pierwszy rzut oka to wcale nie jest nauka, prawda? A jednak, każdy kontakt z językiem robi różnicę. Osobiście znam kilka osób, które świetnie nauczyły się języka, w dużej mierze dzięki serialom. Może nie u każdego zadziała to aż tak spektakularnie, ale pozytywny efekt jest zawsze. Przede wszystkim słuchowcy i wzrokowcy mogą się spodziewać dobrych wyników takiej „nauki”.

Nawet oglądając filmy z polskimi napisami, osłuchujemy się z językiem i zaczynamy rozumieć coraz więcej. Często też słysząc jakieś słowo, zdajemy sobie sprawę, że jeszcze je znamy, choć jest już ono na granicy zapomnienia. Jest to swoista powtórka ze słownictwa.

 

 

Jeśli lubisz czytać książki

 

Miłośnikom literatury proponuję czytanie, i nie tylko książek, ale tak naprawdę czegokolwiek: artykuły i blogi są równie rozwijające. Żeby czytać w oryginale, trzeba jednak naprawdę dobrze znać język. Początkującym na pomoc przychodzą wydawnictwa językowe ze swoimi uproszczonymi wersjami słynnych książek.

Jeśli jednak stawiasz na czytanie w oryginale, nie zrażaj się jak na początku będzie ciężko. Nawet dla zaawansowanych uczniów przeczytanie dużej ilości tekstu na raz jest męczące. Na szczęście z każdą kolejną stroną jest już trochę łatwiej. Warto, bo czytanie najlepiej wzbogaca zasób słownictwa oraz pomaga „poczuć” język.

Książki w uproszczonej wersji można kupić w księgarniach językowych. Książki w wersji oryginalnej są do kupienia w specjalnych księgarniach obcojęzycznych lub w empiku. Najprzystępniejszym cenowo źródłem książek obcojęzycznych jest Amazon, ale dopiero przy zamówieniu o wartości minimum 40 euro. Poniżej tej kwoty, przesyłka jest płatna.

 

 

Muzyka dla najoporniejszych

Pewnie już w przedszkolu lub szkole podstawowej zdarzyło ci się uczyć na pamięć piosenek w obcym języku. Nie bez powodu nauczyciele tak chętnie korzystają z nich na lekcjach. Łatwa melodia sprawia, że wersy zapadają szybko i trwale w pamięć. Może nawet do dzisiaj pamiętasz jeszcze którąś z tych, których się uczyłeś?

Treść piosenek często nie jest z początku łatwa do zrozumienia, dlatego dobrym pomysłem jest korzystanie ze stron z tekstami. Proste utwory często są pełne bardzo przydatnych zwrotów używanych na co dzień. Zaletą słuchania muzyki jest to, że możesz robić to praktycznie wszędzie: w drodze, na zakupach lub biegając.

 

 

Poszukaj znajomych obcokrajowców

 

Są różne sposoby nawiązania kontaktu z osobą mówiącą w języku, którego chcemy się uczyć. Istnieją strony, które umożliwiają zamieszczenie swojego ogłoszenia oraz przeglądanie ogłoszeń innych osób w celu znalezienie partnera na wymianę językową. Często strony te są międzynarodowe, dlatego możliwy jest jedynie kontakt przez Skype lub e-mailowy. Niestety Polakom może być ciężko znaleźć kogoś, kto chciał by uczyć się polskiego. Mnie się to nigdy nie udało.

O wiele lepszą opcją są grupy wymiany językowej na Facebooku. Są one przyporządkowane do miasta, więc możliwe jest osobiste poznanie swojego partnera językowego. Działa to niezwykle dobrze, ale tylko w największych miastach, gdzie jest po prostu dużo obcokrajowców chcących uczyć się polskiego.

 

Powyższe propozycje nie mają wiele wspólnego z tradycyjną nauką. Praktykowane regularnie, zaskoczą cię jednak rezultatami. Każdy kontakt z językiem ma wartość, dlatego jeśli tylko masz czas i chęci, to warto spróbować.

Post Author: Ela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *